Rus oligarklar cesaretlenirse ancak o zaman Putin için yolun sonu gözükebilir!
Rus oligarklar cesaretlenirse ancak o zaman Putin için yolun sonu gözükebilir!
///

Rus oligarklar cesaretlenirse ancak o zaman Putin için yolun sonu gözükebilir!

1 min read

Putin‘in bu kadar uzun süre hayatta kalmasının bir nedeni, Rusya’daki en güçlü insanların çoğunun servetlerinin ona ve yarattığı sisteme bağlı olduğunu bilmesidir.

Rus oligarkların servetleri Putin’le birlikte Putin’e rağmen büyüdü. Ama günümüzde bu servetlerin devamlılığı Putin’e bağlı fakat Kremlin’in izlediği siyaset oligarkların en büyük kaygısı.

Bugüne geldiğimizde Putin’in akıl almaz iç ve dış politikaları Rus oligarklarını büyük bir zarara uğrattı. İşleri durdu, uluslararası ortaklıkları bozuldu ve önemli miktarda servetleri batı bankalarında hapsoldu.

Ancak sistemlerinin çöktüğünü gören oligarklar, Putin’e bağlı kalmak yerine yeni hesaplar peşinde. Meşhur Rus oligarklardan biri olan Wagner’in lideri Prigojin elindeki askeri güç sayesinde ilk isyan bayrağını çekti. Peki diğer Rus oligarklar ellerindeki gücü kullanarak neler yapabilir?

Azıcık bir cesaret her şeyi değiştirecektir!

4.6/5 - (9 votes)

Umut Güner

İstanbul doğumludur. Tarih ve Felsefe eğitimi aldıktan sonra Kocaeli Üniversitesi’nde tarih alanında yüksek lisansını tamamladı. Tez konusu olarak iktidar kavramını çalıştı. Şu an iktidar, siyaset felsefesi ve politik kuramlar alanında ihtisas çalışmaları yürütüyor. Birincil çalışma alanı Amerika Birleşik Devletleri tarihi, siyasi ve sosyal kurumlarıdır. Yayınlanmış üç kitabı vardır. Aynı zamanda uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış makaleleri de bulunmaktadır. Amerika Gazetesi kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni.

Haber Oku
Tidings Globe