İsrail'in Demir Kubbe sistemi nedir? Demir Kubbe teknolojisi nasıl çalışıyor?
İsrail'in Demir Kubbe sistemi nedir? Demir Kubbe teknolojisi nasıl çalışıyor?
///

İsrail’in Demir Kubbe sistemi nedir? Demir Kubbe teknolojisi nasıl çalışıyor?

1 min read

Demir Kubbe, İsrail‘e yönelik saldırılarda büyük bir güvenlik önlemi olarak kullanılan bir hava savunma sistemi. Bu etkili sistem, Hamas-İsrail çatışmasının başlangıcından bu yana, İsrail topraklarına atılan 3 bin roketin yaklaşık yüzde 90’ını etkisiz hale getirmiş durumda.

Demir Kubbe’nin temel çalışma prensibi, hassas bir radarın 4 ila 70 kilometre uzaklıktan gelen roketleri tespit etmesine ve ardından bu roketlerin yörüngesini ve potansiyel çarpma noktalarını tahmin etmesine dayanıyor. Özellikle nüfus merkezlerine yönelik tehdit oluşturan roketlere karşı hızlı bir yanıt sağlamak amacıyla tasarlanmış olan bu sistem, boş araziye düşeceği hesaplanan roketleri engellemez ve böylece kaynakların israf edilmesini önler.

Her bir Demir Kubbe füzesinin maliyeti yaklaşık 40 ila 50 bin dolar arasında değişmektedir. Bu sistem, her türlü hava koşulunda etkin bir şekilde çalışacak biçimde tasarlanmıştır ve İsrail’in farklı bölgelerini koruma altına almak için kullanılmaktadır.

Her bir Demir Kubbe bataryası, 155 kilometrekarelik bir alanı koruma kapasitesine sahiptir. Bu, İsrail topraklarının çeşitli bölgelerini kapsayarak geniş bir güvenlik ağı oluşturur.

Demir Kubbe, Hamas-İsrail savaşının başlangıcından itibaren binlerce füzeyi etkisiz hale getirerek dünyanın en gelişmiş hava savunma sistemlerinden biri olarak tanınmaktadır.

5/5 - (10 votes)

Umut Güner

İstanbul doğumludur. Tarih ve Felsefe eğitimi aldıktan sonra Kocaeli Üniversitesi’nde tarih alanında yüksek lisansını tamamladı. Tez konusu olarak iktidar kavramını çalıştı. Şu an iktidar, siyaset felsefesi ve politik kuramlar alanında ihtisas çalışmaları yürütüyor. Birincil çalışma alanı Amerika Birleşik Devletleri tarihi, siyasi ve sosyal kurumlarıdır. Yayınlanmış üç kitabı vardır. Aynı zamanda uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış makaleleri de bulunmaktadır. Amerika Gazetesi kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni.

Haber Oku
Tidings Globe