İslam Siyasi Bir Dindir ve İslamiyet Siyasetle Var Olmuştur!
İslam Siyasi Bir Dindir ve İslamiyet Siyasetle Var Olmuştur!
////

İslam Siyasi Bir Dindir ve İslamiyet Siyasetle Var Olmuştur!

1 min read

İslam siyasidir. İslamiyetin kendisi siyasi bir dindir. İslam, siyasetle var olmuş ve yayılmıştır. Hz. Muhammed’in  Medine dönemi ile birlikte ilk işi devlet kurmak olmuştur. Kur’an-ı Kerim insanın varoluşunu ilgilendiren meseleleri ele aldığı gibi devlet ve toplum gibi siyasi meseleleri de ele almaktadır.

Öyle tasavvufi söylemle gönül fethi falan işin romantizmidir. Sufiler ve alimler tarafından yapılan gönül fethi işin sosyal boyutudur ve etkisi cüzidir.

Televizyonlarda bazı sözde entelektüeller ve profesörler çıkıyor yok İslam siyasi değildir falan diye saçmalıyorlar. Tarihten bihaber bu insanlar bu ülkede nasıl kanaat önderi kabul edilip ekranlarda fikir beyan ediyor aklım almıyor!

Din sadece bireyin hayatını düzenlemez, toplumu ve devleti de düzenler. Tarih boyunca Musevilik ve Hıristiyanlık da siyasetle var olmuştur. Dolayısıyla her din gibi İslamiyet de siyasidir. Bu kötü bir şey değildir. Sadece suistimale daha çok açıktır.

5/5 - (10 votes)

Umut Güner

İstanbul doğumludur. Tarih ve Felsefe eğitimi aldıktan sonra Kocaeli Üniversitesi’nde tarih alanında yüksek lisansını tamamladı. Tez konusu olarak iktidar kavramını çalıştı. Şu an iktidar, siyaset felsefesi ve politik kuramlar alanında ihtisas çalışmaları yürütüyor. Birincil çalışma alanı Amerika Birleşik Devletleri tarihi, siyasi ve sosyal kurumlarıdır. Yayınlanmış üç kitabı vardır. Aynı zamanda uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış makaleleri de bulunmaktadır. Amerika Gazetesi kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni.

Haber Oku
Tidings Globe