Rus İstihbaratı KGB'nin Selanik'te Atatürk'ün Evine Bombalı Saldırı Yapma Planı
Rus İstihbaratı KGB'nin Selanik'te Atatürk'ün Evine Bombalı Saldırı Yapma Planı
////

Rus İstihbaratı KGB’nin Selanik’te Atatürk’ün Evine Bombalı Saldırı Yapma Planı

1 min read

Dünyaca ünlü İngiliz tarihçi Christopher Andrew’un istihbarat belgelerine dayanarak kaleme aldığı KGB’yi konu edinen kitabında Türk – Rusya ilişkileri bakımından önemli belgeler yer alıyor.

Kitapta yer alan ve en dikkat çeken olay ise Rusya’nın zamanında ABD yardımları ve NATO desteği ile ilişkileri ilerleten ve birbirine yakınlaşan Türkiye ve Yunanistan’ı birbirine düşürmek için gizli bir operasyon tasarlaması.

NATO’nun Güneydoğu kanadını oluşturan en güçlü iki ülke Türkiye ve Yunanistan’ı birbirine düşürerek NATO’nun gücünü zayıflatmayı amaçlayan Sovyetler Birliği Yaytso Operasyonu (Yumurta Operasyonu) adı verilen bir operasyon planlıyor. 

Plana göre Türkiye’de yaşadığı sıkıntılar nedeni ile Yunanistan’a göç etmek zorunda kalmış olan bir Yunan vatandaşı görünümlü KGB casusu, Selanik’te Atatürk’ün bulunduğu evi bombalayacak ve böylelikle 6-7 Eylül benzeri bir olay Yunanistan’da yaşanacak. 

KGB’nin bu operasyonu neticesinde Türkiye ile Yunanistan ilişkileri gerilecek ve NATO’nun Güneydoğu kanadı büyük bir siyasi krizle hatta iki ülkenin muhtemel bir savaşa girmesi ile dağılacaktı. 

Fakat bu plan Mayıs 1969’da KGB tarafından icra edilmeden üzerinde tekrar çalışılması kaydı ile arşive kaldırılmış.

Bu belgeler yıllar sonra Vasili Mitrokhin adlı eski bir KGB arşiv görevlisinin gizlice ayakkabısına saklayıp İngiliz tarihçi Christopher Andrew’e vermesi ile ortaya çıkıyor. Andrew ise bu belgelere dayanarak kaleme aldığı kitabında olayı detaylı bir şekilde anlatıyor.

5/5 - (10 votes)

Umut Güner

İstanbul doğumludur. Tarih ve Felsefe eğitimi aldıktan sonra Kocaeli Üniversitesi’nde tarih alanında yüksek lisansını tamamladı. Tez konusu olarak iktidar kavramını çalıştı. Şu an iktidar, siyaset felsefesi ve politik kuramlar alanında ihtisas çalışmaları yürütüyor. Birincil çalışma alanı Amerika Birleşik Devletleri tarihi, siyasi ve sosyal kurumlarıdır. Yayınlanmış üç kitabı vardır. Aynı zamanda uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış makaleleri de bulunmaktadır. Amerika Gazetesi kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni.

Haber Oku
Tidings Globe