ABD'de Gazze ve Filistin Duyarlılığı Yükseldi
ABD'de Gazze ve Filistin Duyarlılığı Yükseldi
//

ABD’de Gazze ve Filistin Duyarlılığı Yükseldi

1 min read

ABD’nin birçok eyaletinde Gazze’ye destek yürüyüşeleri ve eylemleri devam ediyor. Son olarak San Francisco, Kaliforniya’da en az 10.000 kişi Filistin için sokaklarda yürüdü. 

Dün ABD kamuoyunun hükümeti tarafından İsrail’e verilen destek konusunda endişeli ve hazır olmadığını ifade etmiştim. 

Harvard gibi dünyanın en iyi üniversitesi başta olmak üzere ABD üniversitelerinin kampüslerinde ve şehirlerde din, dil ve ırk fark etmeksizin herkes Gazze için yürüyor. 

Son iki gündür ABD hükümetinin İsrail ile ilgili söylemlerinin değişmesinde bu yaşananların da etkisi olduğu muhakkak.

Medeniyetin merkezi olarak görülen Avrupa ülkelerinde Gazze’ye destek gösterilerinin polis tarafından engellenmesi karşısında ABD’de yaşananlar Amerikan halkının Avrupalılardan çok daha ileri bir noktada olduğunu ispat ediyor.

5/5 - (5 votes)

Umut Güner

İstanbul doğumludur. Tarih ve Felsefe eğitimi aldıktan sonra Kocaeli Üniversitesi’nde tarih alanında yüksek lisansını tamamladı. Tez konusu olarak iktidar kavramını çalıştı. Şu an iktidar, siyaset felsefesi ve politik kuramlar alanında ihtisas çalışmaları yürütüyor. Birincil çalışma alanı Amerika Birleşik Devletleri tarihi, siyasi ve sosyal kurumlarıdır. Yayınlanmış üç kitabı vardır. Aynı zamanda uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış makaleleri de bulunmaktadır. Amerika Gazetesi kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni.

Haber Oku
Tidings Globe