Türk Ordusu ve ABD Ordusu Arasındaki Ortaklık
Türk Ordusu ve ABD Ordusu Arasındaki Ortaklık
////

Türk Ordusu ve ABD Ordusu Arasındaki Ortaklık

1 min read

Cumhuriyet sonrası kurulan Türk ordusunu Amerikalılar eğitilmiş, donatmış ve gelişimini sağlamıştır. Türk ordusunun en önemli birimi olan SAT ve SAS komutanlıklarını ABD’liler kurmuştur. Aynı şekilde deniz, hava ve kara olmak üzere Türk ordusu tüm birimleri ile Amerikan sistemine göre dizayn edilmiş ve gelişimini tamamlamıştır. Türk subaylar önemli eğitimlerini birçoğunu Amerika’da almıştır. Amerikalı komutanlar anlaşma gereği Türkiye’ye gelip eğitim vermiştir.

Tüm bu hususlara ilave olarak Türk istihbaratının tarihi yüzlerce yıl geriye gitse de Cumhuriyet dönemi ile birlikte modern anlamda istihbarat örgütü olan MİT’in kuruluşunda Amerikalıların varlığı söz konusudur.

Söylediklerim hem Türk hem de Amerikan arşivlerinde belgeleri ile kayıtlı olan gerçeklerdir.

Günümüzde dış politikadaki değişkenler nedeni ile iki ülkenin hem askeri hem de politik çıkarları çatışsa da iki ordunun birbirine olan bağımlılığı devam etmektedir.

5/5 - (2 votes)

Umut Güner

İstanbul doğumludur. Tarih ve Felsefe eğitimi aldıktan sonra Kocaeli Üniversitesi’nde tarih alanında yüksek lisansını tamamladı. Tez konusu olarak iktidar kavramını çalıştı. Şu an iktidar, siyaset felsefesi ve politik kuramlar alanında ihtisas çalışmaları yürütüyor. Birincil çalışma alanı Amerika Birleşik Devletleri tarihi, siyasi ve sosyal kurumlarıdır. Yayınlanmış üç kitabı vardır. Aynı zamanda uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış makaleleri de bulunmaktadır. Amerika Gazetesi kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni.

Haber Oku
Tidings Globe