"Oppenheimer" ile gerçekçilik mi yoksa "Barbie" ile gerçeklerden kaçış mı?
"Oppenheimer" ile gerçekçilik mi yoksa "Barbie" ile gerçeklerden kaçış mı?
////

“Oppenheimer” ile gerçekçilik mi yoksa “Barbie” ile gerçeklerden kaçış mı?

1 min read

Bu yaza giriş yapan bu iki filmin gişe rakamları günümüz insanının psikolojik durumu ve algısı hakkında çok şey söyleyebilir.

Koyu renk bir takım elbise ve domuz şapkalı adam, pötikareli elbiseli ve saç fiyonklu kadın. Birinin mekanı New Mexico’daki geniş bir bilimsel araştırma tesisi; diğerinin ise flüoresanlı pembe bir parti evi. Yakın zamanda hiçbir film eşleşmesi “Barbie” ve “Oppenheimer” kadar hevesle beklenmedi.

Oppenheimer filminin yönetmen ve senaristi Christopher Nolan’ın en büyük özelliği bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüler kullanmaması. Oppenheimer“daki nükleer reaksiyonlar ve patlama sahneleri, alüminyum ve magnezyum tozuyla aydınlatılan gerçek patlamalar üretilerek yaratıldı.

Avrupa’da Ukrayna – Rusya savaşı devam ederken ve Çin ve Kuzey Kore gibi ülkeler nükleer cephaneliklerini geliştirmeyi sürdürürken, bu kitle imha silahlarının köken hikayesi sinema severlere çok tanıdık bir gerçek olarak gelebilir mi?

İnsanlar zaten devam eden savaşlar, silahlanma yarışı ve ekonomik sorunlarla boğuşuyorken gerçekçi Oppenheimer’ı mı tercih eder yoksa hayal dünyasında yaşayan gerçekdışı Barbie filmini mi? Bütün bu sorunlardan zihnen kaçmak isteyen insanlar muhakkak Barbie filmini tercih edecektir. Nitekim ilk gün gişe rakamlarına bakıldığında Barbie filmilinin çok daha önde olduğu görülüyor.

Rate this post

Umut Güner

İstanbul doğumludur. Tarih ve Felsefe eğitimi aldıktan sonra Kocaeli Üniversitesi’nde tarih alanında yüksek lisansını tamamladı. Tez konusu olarak iktidar kavramını çalıştı. Şu an iktidar, siyaset felsefesi ve politik kuramlar alanında ihtisas çalışmaları yürütüyor. Birincil çalışma alanı Amerika Birleşik Devletleri tarihi, siyasi ve sosyal kurumlarıdır. Yayınlanmış üç kitabı vardır. Aynı zamanda uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış makaleleri de bulunmaktadır. Amerika Gazetesi kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni.

Haber Oku
Tidings Globe