Küresel Isınma Nedeniyle Maske ve Hava Temizleyici Cihazlar Artık Hep Hayatımızda Olacak!
Küresel Isınma Nedeniyle Maske ve Hava Temizleyici Cihazlar Artık Hep Hayatımızda Olacak!
////

Küresel Isınma Nedeniyle Maske ve Hava Temizleyici Cihazlar Artık Hep Hayatımızda Olacak!

1 min read

Orman yangınları ve maske yeni normal olarak gelecekte hep hayatımızın bir parçası olacak!

Kanada’da uzun süredir devam eden orman yangınlarının yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte tüm dünyada gündem olması muhtemel. Özellikle de küresel ısınma nedeniyle son yıllarda yoğunluk kazanan orman yangınları her ülke için acı bir gerçek halini almaya başlıyor.

Türkiye’de de yaz sezonunun başlaması ile birlikte orman yangınlarının eli kulağındadır diyebiliriz. Geçmiş yangınlardan hangi ders alıp almadığımızı gelecek potansiyel yangınlarda göreceğiz.

Kanada’da devam eden yangın sadece Kanada’yı etkilemekle kalmamış canlı ekosistemini bozduğu gibi komşu ülkeleri ve büyük şehirleri de etkisi altına almıştır. ABD’nin en büyük şehirlerinden biri olan New York‘ta haftalardır devam eden hava kirliliği bunun en somut göstergesi.

Covid-19 pandemisi ile hayatımıza giren ve bir süredir unutulmaya yüz tutan maske kullanımı tekrar gündem oldu. Tüm dünyada hem yangın hem de yangın dışı küresel ısınma nedeniyle oluşan hava kirliliği sebebiyle maske kullanımı artık hayatımızın bir parçası haline gelecek.

Maskeler, evlerde ve ofislerde kullanılan hava temizleme cihazları artık yaşamımızın bir parçası olmaya hazırlanıyor.

5/5 - (4 votes)

Umut Güner

İstanbul doğumludur. Tarih ve Felsefe eğitimi aldıktan sonra Kocaeli Üniversitesi’nde tarih alanında yüksek lisansını tamamladı. Tez konusu olarak iktidar kavramını çalıştı. Şu an iktidar, siyaset felsefesi ve politik kuramlar alanında ihtisas çalışmaları yürütüyor. Birincil çalışma alanı Amerika Birleşik Devletleri tarihi, siyasi ve sosyal kurumlarıdır. Yayınlanmış üç kitabı vardır. Aynı zamanda uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış makaleleri de bulunmaktadır. Amerika Gazetesi kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni.

Haber Oku
Tidings Globe