Kocaeli'deki Tahıl Ambarı Patlamasında Rus Sabotajı Şüphesi!
Kocaeli'deki Tahıl Ambarı Patlamasında Rus Sabotajı Şüphesi!
/

Kocaeli’deki Tahıl Ambarı Patlamasında Rus Sabotajı Şüphesi!

1 min read

Tahıl anlaşmasından çekilen Rusya, Ukrayna tahılına bağlı ülkeleri ve milyonlarca insanı gıda ile tehdit etmeye devam ediyor.

Tüm dünya gıda enflasyonu ve açlık etkisi altındayken Rusya’nın izlediği tahıl politikası tarihte görülmemiş bir savaş suçunu ortaya koyuyor.

Rusya’nın tahıl anlaşmasından çekildikten sonra çeşitli limanlardaki tahıl depolarına sabotaj düzenlediği biliniyor ve bu sabotajlar halen daha devam ediyor.

Yapılan resmi açıklamaya göre Kocaeli’de patlayan silolarda bulunan buğday, arpa, baklagiller, nohut ve mercimeğin, kıtlık ve Ukrayna savaşının etkisini azaltmak için Türk devleti tarafından stoklandığı ifade edildi.

Patlayan silolardaki buğday, Ukrayna’nın Çornomorsk Limanı’ndan hareketle Türkiye’ye gelen ve Rusya’nın hedefindeki Ukrayna tahılıydı.

“Daha önce bu büyüklükte bir ambar patlaması Türkiye’de yaşanmamıştı”

Patlamanın buğday tozundan olduğu ifade edilse de bu husus tam olarak netleştirilmiş değil. Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü yaptığı resmi açıklamada daha önce bu büyüklükte bir patlamanın yaşanmadığı ve incelemelerin devam ettiği ifade edildi.

5/5 - (16 votes)

Umut Güner

İstanbul doğumludur. Tarih ve Felsefe eğitimi aldıktan sonra Kocaeli Üniversitesi’nde tarih alanında yüksek lisansını tamamladı. Tez konusu olarak iktidar kavramını çalıştı. Şu an iktidar, siyaset felsefesi ve politik kuramlar alanında ihtisas çalışmaları yürütüyor. Birincil çalışma alanı Amerika Birleşik Devletleri tarihi, siyasi ve sosyal kurumlarıdır. Yayınlanmış üç kitabı vardır. Aynı zamanda uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış makaleleri de bulunmaktadır. Amerika Gazetesi kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni.

Haber Oku
Tidings Globe