Türkiye'nin teknoloji hamlesi ülkeler için umut oldu!
Türkiye'nin teknoloji hamlesi ülkeler için umut oldu!
/

Türkiye’nin teknoloji hamlesi ülkeler için umut oldu!

1 min read

Türkiye’nin teknoloji hamlesi gelişmekte olan 3. ve 4. sınıf dünya ülkeleri için milli güvenlik umudu oldu!

Türkiye’nin son birkaç yıldır ivme kazandırdığı askeri teknoloji hamlesi, özellikle de ürettiği SİHA, İHA ve diğer askeri araçlar çeşitli yaptırımlar ve ürünlerin pahallılığı nedeniyle ABD ve Avrupa’dan silah alamayan ülkeler için alternatif haline geldi. 

Türkiye’nin ürettiği askeri silahlar sektördeki rakiplerine göre hem daha ucuz hem de yakın başarı oranına sahip.

The Economist bu konuyu “ucuza drone, savaş uçağı ve tank satılır ve alınır” başlığı ile haberleştirdi. 

Türkiye’nin piyasaya göre daha uygun fiyata ürettiği başarılı askeri teknoloji ürünleri, başta Afrika ve Asya ülkeleri olmak üzere milli güvenlik sorunu yaşayan ülkeler için askeri nüfuzlarını güçlendirme imkanı sunuyor. 

ABD ve Avrupa ülkelerinin yaptırımları ve sattığı ürünlerin pahalılığı nedeni ile askeri ürünlere ulaşamayan ülkeler için Türkiye askeri sanayisi bir kaçış oldu.

5/5 - (11 votes)

Umut Güner

İstanbul doğumludur. Tarih ve Felsefe eğitimi aldıktan sonra Kocaeli Üniversitesi’nde tarih alanında yüksek lisansını tamamladı. Tez konusu olarak iktidar kavramını çalıştı. Şu an iktidar, siyaset felsefesi ve politik kuramlar alanında ihtisas çalışmaları yürütüyor. Birincil çalışma alanı Amerika Birleşik Devletleri tarihi, siyasi ve sosyal kurumlarıdır. Yayınlanmış üç kitabı vardır. Aynı zamanda uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış makaleleri de bulunmaktadır. Amerika Gazetesi kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni.

Haber Oku
Tidings Globe