HaberlerSilikon VadisiTeknoloji

Getir’e New York’ta Soruşturma Açıldı! Çalışanlar Ödeme Alamadıklarından Şikayetçi!

New York Eyaleti Çalışma Bakanlığı, hızlı teslimat uygulaması Getir’i araştırıyor. Çalışanlar Insider’a girişimden ödemelerini almak için çok uğraştığını açıkladı.

Insider’a e-postayla gönderilen bir açıklamada, teslimat markası Getir’in New York Eyaleti Çalışma Bakanlığı soruşturmasının odak noktası olduğunu söyledi. Bakanlık, içeriden bir FOIA talebine yanıt olarak soruşturmanın niteliğini belirtmeden bir açıklama yaptı.

Insider, mevcut ve eski çalışanlara ulaştı ve Getir’in Kasım ayında ABD’de bir mağaza açtığını ancak çalışanlarına ödeme yapmakta zorlandığını öğrendi. Yaklaşık 10 dakika içinde market alışverişlerini teslim etmeyi vaat eden Getir, önemli miktarda fon toplayan birkaç ultra hızlı teslimat girişiminden biridir. Yaklaşık 2 milyar dolarlık risk sermayesi toplayan Getir, Mayıs ayında küresel işgücünün %14’ünü işten çıkaracağını duyurdu.

GETİR APP USA

Getir, Insider’ın bu konudaki talebine henüz yanıt vermedi.

Getir tarafından kovulan iki ABD çalışanı, Insider’a eyalet işsizlik kurumlarının Getir’den herhangi bir kazanç kaydı bulunmadığının söylendiğini söyledi. Eski çalışanlar, şirketin çalışanlara ödeme yapmak için Zelle, Cash App ve el yazısı çekleri kullandığını söyledi.

Bu ayın başlarında, New York’tan üç eski Getir çalışanı, Brooklyn’deki federal mahkemede şirkete karşı dava açtı. Yöneticilerinin, öğle yemeği molaları gibi kararlaştırılan zaman çizelgelerinin dışında ücretsiz çalışmalarını beklediklerini iddia ediyorlar.

Getir çalışanları ayrıca Insider’a, şirketin ultra hızlı teslimat vaadinin bir parçası olarak çalışanlarına katı hedefler koyduğunu söyledi. Eski çalışanlar, uygulamanın ayrıca, bazıları yoğun şehir trafiğinde motosiklet ve e-bisiklet sürerken kazalara karışan şirketin kuryelerini de riske attığını söyledi.

Rate this post

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu