İnsanlar

Umut Güner kimdir? Umut Güner biyografisi nedir? Umut Güner kitapları nelerdir?

İstanbul, Tuzla doğumlu olan Umut Güner, ilk okul ve lise eğitimini bu ilçede tamamlamıştır. Üniversite eğitimi için Balıkesir Üniversitesi Tarih bölümüne kayıt olmuş ve lisans hayatı boyunca her yıl fakülte tarafından onur belgesi alarak yüksek not ortalaması ile bu üniversiteden mezun olmuştur.

Üniversite lisans mezuniyeti sonrasında bir diğer çalışma alanı olan felsefe alanında İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başlamıştır. İlerleyen süreçte Felsefe bölümü master eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Bir dönem akademik çalışmalara ara veren Umut Güner daha sonra Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başlamıştır.

Umut Güner lise yıllarından itibaren çeşitli vakıf ve derneklerde toplumsal ve kültürel faaliyetler içerisinde bulunmuştur. Aynı dönemlerden itibaren de muhtelif dergi ve gazetelerde makaleler ve popüler tarih yazıları kaleme almıştır. Bu çalışmaların yanı sıra Umut Güner, akademik makaleler ve kitap çalışmaları yayınlamıştır. Tarihçi Umut Güner, Ortaçağ Tarihi, Siyaset ve İktidar Felsefesi, Politik Kuramlar ve Amerika Birleşik Devletleri Tarihi gibi muhtelif alanlarında ihtisas çalışmaları yürütmektedir.

2021 yılında gelindiğinde ise Umut Güner, Amerika Gazetesi girişimini kurmuştur. amerikagazetesi.com web sayfasında hizmet veren Amerika Gazetesi, Türk ve ABD tarihi ilişkileri ile dostluğunu destekleyen bağımsız bir girişimdir. ABD ve Türkiye özelinde haber, tarihi ve kültürel paylaşımlar yapılan platformda ABD ve Türk dostluğunu sürdürmeyi amaçlamaktadır.

Yayınlanmış Kitapları

Tarih Musahabeleri –DİB Yayınları
Tarihte Fütüvvet ve Ahilik – Ötüken Neşriyat

Google Scholar adresi: https://scholar.google.com/citations?user=ANtB5HwAAAAJ&hl=tr

5/5 - (14 votes)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu